Baza Zbożowa


O nas

Baza Zbożowa - to miejsce poszukiwań artystycznych, dla młodzieży utalentowanej z wszystkich dziedzin sztuki, odnajdującej się w  warunkach nieograniczonych czasem i  przestrzenią artystyczną.
To miejscekonfrontacji artystycznej pomiędzy młodymi a dojrzałymi artystami, to wreszcie miejsce w którym każdy ponosi odpowiedzialność za siebie i za swoje działania, w ramachustalonego regulaminu.
 
Baza Zbożowa to aktualnie siedziba 6 organizacji pozarządowych działających w zakresie kultury niezależnej, które odnalazły swoje miejsce do działań artystycznych po wielu miesiącach, a nawet latach poszukiwań. Ale także miejsce dla grup nieformalnych i artystów, lub zespołów indywidualnych.
 
Baza Zbożowa jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie ideą jest tworzenie eksperymentalnego centrum kultury niezależnej i alternatywnej na zasadach ustalonych przez i razem z młodymi  twórcami.
 
Od chwili rozpoczęcia działalności Bazę Zbożową odwiedziło ponad 50 000 osób, a na co dzień w ciągu rokudziała ok. 600.

Organizowane przez Bazę Zbożową przedsięwzięcia kulturalne cieszą się dużym uznaniem wśród ludzi kultury, przede wszystkim ze względu na  charakter miejsca.
Możliwości adaptacyjno-aranżacyjne przestrzeni sprawiają, że każdy projekt ma swój odrębny charakter, co pozwala każdorazowo stworzyć niepowtarzalny klimat artystyczny.
 
W Bazie Zbożowej od ponad siedmiu lat prowadzone są całoroczne, bezpłatne działania warsztatowe z zakresu muzyki, teatru, plastyki, filmu i fotografii, skierowane do młodzieży w wieku 15-25 lat.
Warsztaty prowadzone są przez siedem dni w tygodniu i umożliwiają młodym artystom rozwijać nie tylko swoje zainteresowania artystyczne, ale także pobudzają do kreatywności i rozwijania umiejętności artystycznych.

W Bazie działa kilkadziesiąt różnych podmiotów - stowarzyszeń, fundacji i grup nieformalnych. Są to: Grupa Fotograficzna CKF, Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo, Stowarzyszenie Twórcze Zenit (Pismo Projektor), Stowarzyszenie NAWIGACJA, Wyrolkowani Kielce, Podwórkowa Arena Absurdu, Fundacja Scyzoryki, Fundacja Studio TM, Fundacja im. Michała Zduniaka, Fundacja im. Stefana Kudelskiego, Świętokrzyski Klub Alpinistyczny, Ceramika Nova, Fundacja Barwienia Nadwyobraźni TOTUART, Klub Historyczny HIRD, Narciarski Uczniowski Klub Sportowy "Kielce 28", AIESEC Kielce oraz zespoły, min. MAFIA, Tacy Sami, Hook, Aversja, Lemegeton, Michałek, The Fork, MAYOROOTS, Brainwashed, RAFCOX, AUTHORITY i wiele innych. Więcej o niektórych z nich w zakładce po prawej.

W roku 2023 będzie przeprowadzona rewitalizacja całej części zielonej i większości budynków w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022.

 

Kalendarz wydarzeń