Baza Zbożowa

Instytut Designu: Katastrofa na talerzu – premiera reportażu oraz panel dyskusyjny12.02.2024

Wydarzenie które organizujemy w Kielcach odbywa się wokół premiery reportażu "Katastrofa na talerzu", która będzie połączona z debatą ekspertów i zaproszonych gości. Reportaż jest próbą zwrócenia uwagi na konsekwencje naszego przywiązania do mięsa, na to jak dalece niezrównoważony jest nasz nasz system żywnościowy i co powinniśmy zrobić, aby zacząć go uzdrawiać. Wydarzenia te są częścią naszych działań rzeczniczych w celu poprawy jakości żywienia w placówkach publicznych, przede wszystkim w szkołach, przedszkolach i żłobkach, wprowadzenia w nich diety planetarnej oraz udostępnienia diety wegetariańskiej i wegańskiej wszystkim osobom, które są na takiej diecie. Do udziału w debacie zapraszamy osoby ze środowiska naukowego, przedstawicieli samorządu i urzędów, aktywistki i aktywistów w zakresie praw zwierząt, praw człowieka, ochrony klimatu i bioróżnorodności, osoby odpowiedzialne za żywienie w szkołach i inne, których głos mógłby urozmaicić dyskusję o dążeniu do zrównoważonego systemu żywnościowego.

Premiera kielecka odbędzie się 28.02 o godz. 17:00 w Instytucie Dizajnu.

Produkcja (2023) Green REV Institute, reżyseria Marcin Anaszewicz, film powstał dzięki Vegan Grants, matronat honorowy dr. Sylwia Spurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego (Greens/ EFA), partner strategiczny Plant Based Treaty (Traktat Roślinny), współpraca & matronat Krytyka Polityczna

Katastrofa na talerzu to opowieść o naszych talerzach, które łączą w sobie katastrofę klimatyczną, zdrowotną, etyczną, społeczną. Opowieść o zagrożeniach, ale także rozwiązaniach, nadziei i zmianie przedstawią:

Prof. Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski, który o reportażu napisał:"Reportaż pt. „Katastrofa na talerzu", przygotowany przez Green REV Institute w reżyserii Marcina Anaszewicza, dotyczy potrzeby radykalnej zmiany w podejściu do produkcji żywności, konieczności przejścia na dietę roślinną i zaprzestania, a przynajmniej radykalnego ograniczenia, przemysłowej hodowli zwierząt.

W reportażu występuje dziewięć osób, ich udział jest dobrze wyważony. Tak duża liczba osób sprawia, że otrzymujemy ciekawe informacje poruszające szeroką paletę zagadnień. (...) W wielu wypowiedziach odczuwamy duże emocje, które towarzyszą osobom je wypowiadającym.

Niewątpliwym walorem reportażu jest dobór osób występujących w materiale filmowym. W filmie wystąpili zarówno aktywiści Green REV Institute, żywo zainteresowani rzecznictwem dla klimatu i działań na rzecz transformacji systemu żywności, ale także Posłanka do Europarlamentu, Posłanka na Sejm RP, radny samorządowy. Ponadto bohaterami reportażu są: reprezentantka ruchu Rodzice dla Klimatu, reprezentantka Fundacji Onkologicznej, prezes jednej z organizacji działającej na rzecz dzikiej przyrody, a także niżej podpisany, reprezentujący świat nauki. Uzyskujemy dzięki temu spojrzenie na problem potrzeby wdrożenia diety wegańskiej, zakończenia ery przemysłowej hodowli zwierząt z bardzo różnej perspektywy.

(...) Znajdujemy się na początku drogi prowadzącej do transformacji systemu produkcji żywności, nie brak jednak w materiale szeregu przykładów małych sukcesów wdrażanych przez poszczególne organizacje, czy osoby występujące w reportażu. Dowiadujemy się o przygotowanych, czekających na realizację przepisach prawnych, wdrażających dietę roślinną, ograniczających cierpienie zwierząt w hodowli. W reportażu w poszczególnych wypowiedziach pojawiają się jeszcze inne wątki dotyczące debaty o potrzebie budowania świata w szacunku dla człowieka, zwierząt i klimatu."

Posłanka do Parlamentu Europejskiego dr. Sylwia Spurek,

Posłanka na Sejm X kadencji Dorota Łoboda, była radna Miasta Stołecznego Warszawy.

Marzena Wichniarz, aktywistka i działaczka Rodziców dla Klimatu, mama, zmieniaczka świata i budowicza działań dla przyszłości.

Anna Żuchniewicz, ekspertka onkologicznej Fundacji Rakiety, promotorka diety roślinnej.

Szymon Żugaj, aktywista LGBTQ+, weganin, aktywista REV.

Roman Głodowski, bobrowniczy, Stowarzyszenie Nasz Bóbr, obrońca bioróżnorodności.

Filip Pelc, radny Dzielnicy Białołęka, walczący o dostęp do wegańskiej żywności w placówkach oświatowych.

Morgan Janowicz, koordynatorka ds. partnerstwa i członkini zarządu REV, studentka i ambasadorka European Climate Pact.

Premiery planowane są także w najbliższym czasie w innych miastach: Wrocławiu 17.02, Krakowie 24.02, Warszawie 29.02 i Katowicach (w trakcie ustalania)

Informacje nt. debaty:

Chcemy, aby premiera filmu była pretekstem do poruszenia takich tematów, jak problemy i potrzeby związane z przekształceniem obecnego systemu żywieniowego, m.in. marnotrawstwo żywności, przemysłowa hodowla zwierząt, choroby cywilizacyjne związane z obecną dietą, bezpieczeństwo żywnościowe i budowanie odpornych strategii miast. Chcemy także poruszyć tematy związane z kształtowaniem zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych oraz wprowadzeniem roślinnych posiłków w szkołach i placówkach edukacyjnych.

Moderacja debaty:

Agnieszka Gołębiowska - organizatorka wydarzeń kulturalnych i dziennikarka, przewodniczka leśna i edukatorka

Uczestnicy debaty:

Marcin Chłodnicki - Zastępca Prezydenta Kielc ds. edukacji

Natalia Kowalska - przedstawicielka młodego pokolenia, aktywistka i działaczka na rzecz praw zwierząt

Dorota Wawrzycka – dietetyczka, promotorka diety wegańskiej

Marzena Wichniarz - współzałożycielka i organizatorka ruchu Rodzie dla Klimatu, ambasadorka Europejskiego Paktu na Rzecz Klimatu

Kalendarz wydarzeń