Baza Zbożowa

Spektakl "Marzenie Nataszy" (Fundacja Banina) godz.19.0028.09.2023

Spektakl "Marzenie Nataszy" (Fundacja Banina) godz.19.00 w Klubie Kotłownia

Spektakl "Marzenie Nataszy" jest oparty na tekście współczesnej, rosyjskiej dramatopisarki Jarosławy Pulinowicz. Opowiada o świecie współczesnych nastolatków i ogromnej potrzebie miłości. Stanowi punkt wyjścia do rozmowy o kwestiach istotnych w wychowaniu młodych ludzi.
Bohaterka – Natasza mieszka w domu dziecka, a chociaż jest nastolatką, uważa się za dorosłą. Jest z jednej strony twarda i uważa, że potrafi poradzić sobie w życiu, a z drugiej - tak, jak każda dziewczyna w jej wieku, marzy o wielkiej miłości, o księciu na białym koniu, który podejdzie i powie, tak po prostu: „Natasza - jesteś najfajniejszą dziewczyną na Ziemi, wyjdź za mnie!". Tylko jak Natasza z bidula ma rozpoznać miłość? Ona, której nikt nigdy nie przytulił, nie pocałował, nie pogłaskał po głowie, nie wziął z czułością za rękę, za nic nie
pochwalił, nie powiedział, że ma piękne oczy? Czy można się dziwić, że myli miłość z troską, z sympatią, ze współczuciem czy litością? I że za wszelką cenę, nie przebierając w środkach, używając metod, jakie zna z „bidulowego" i osiedlowego życia, chce zatrzymać przy sobie to, co jej się wydaje, że ma? Historia Nataszy opowiada nie tylko o miłości, ale też ogromnej wrażliwości, która siedzi w dzieciach z "biduli", wrażliwości często uciskanej przez środowisko i okoliczności, w których się znaleźli. Zakochanie sprawia, że Natasza odkrywa część siebie dawno zapomnianą, część czułą, dziecięcą, pełną marzeń i radości. "Marzenie Nataszy" jest spektaklem o niejednej twarzy, dlatego każdy widz może wyciągnąć z niego coś dla siebie.



Informacje o fundacji i osobach biorących udział w projekcie i tworzeniu spektaklu:

Fundacja Banina od 2017 roku zajmuje się nowoczesną edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej
pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy
trudne, istotne, rezonujące społecznie.

Reżyserką spektaklu "Marzenie Nataszy" jest Alicja Stankiewicz, Wiceprezeska Zarządu Fundacji oraz osoba
od 4 lat współtworząca oraz występująca aktorsko w spektaklach fundacji, tj. "Willa Rózin", "Dom Na Górce",
"Zagłada", "Słoneczna Dolina", "Dworzec", "Dworzec. Rezygnacja", "Wir. Z pamięci", "Czasoprzekroje",
"Klimat". Dodatkowo monodram, w którym gra - "Runaway" - został stworzony według jej pomysłu, we
współpracy z reżyserem i dramatopisarką, dlatego pomimo dotychczasowej pracy aktorskiej, debiutująca
reżyserka ma doświadczenie w tworzeniu monodramów oraz koordynacji pracą aktora.

Reżyserka wspólprowadziła z Bartłomiejem Miernikiem, prowadziła ponad 25 rozmów z uczniami szkół, w tym we wspomnianym I Liceum Ogólnoszktałcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, gdzie w czerwcu 2023 roku
zagrała monodram oraz prowadziła wraz z reżyserem rozmowy z uczniami.

W roli głównej Kamila Kucharczak, 20-letnia aktorka pochodząca ze Staszowa, aktualnie mieszkająca w Kielcach. Studiuje drugi rok prawo na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego W Kielcach. Z fundacją współpracuje od 2020 roku. Zagrała w trzech spektaklach tj. „Czasoprzekroje", „Starzyzna", „Słoneczna Dolina", a także w spektaklach w reżyserii Bartłomieja Miernika takich jak „Głowa konia", „Kino Syrena".

Marta Rolska to choreografka spektaklu, zawodowa tancerka z 12-letnim doświadczeniem w Kieleckim Teatrze Tańca, dotychczas zajmowała się choreografią w spektaklach Fundacji Banina tj. "Słoneczna Dolina", "Starzyzna", "Czasoprzekroje", "Dworzec. Rezygnacja", aktualnie terapeutka zajęciowa, instruktorka stepu.

Bartłomiej Miernik - będzie sprawował opiekę merytoryczną nad spektaklem oraz sporządzi koncepcję
rozmowy - warsztatu po spektaklu. Absolwent Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej, teatrolog,
krytyk i pedagog pracujący z młodzieżą w Staszowie, Zamościu, Zwierzyńc. Przez 4 lata działalności fundacji
zrealizował m. in. spektakle takie jak "Marzenie Nataszy" - spektakl reżyserowany trzykrotnie, każda wersja była pokazywana w szkołach i na festiwalach ponad 100 razy; "Bień 1920" - patriotyczny spektakl, który powstał na podstawie autentycznych i liczących prawie sto lat, listów dwojga młodych ludzi, słanych w czasie wojny bolszewickiej 1920 roku; "Willa Rózin" - spektakl, który opowiada o losach dzieci zamojszczyny oraz o Róży Zamoyskiej, która pomagała dzieciom z obozu przejściowego w Zwierzyńcu,; "Klimat" dotyczący zmian klimatycznych i ekologii; "Zagłada" o wielokulturowości i wielonarodowości; spektakl "Dworzec" o uchodźcach na granicy Brześć/Terespol.
Po spektaklach kierowanych do młodzieży zwykle prowadzi rozmowy-warsztaty z uczniami pobudzając ich do
refleksji nad poruszonymi tematami.

Kalendarz wydarzeń