Baza Zbożowa

Projektor 1(34)/2019 już jest!07.02.2019

Co stałoby się z literaturą światową, gdyby Jack London miał zepsuty budzik? – tak rozpoczyna się najnowszy numer kieleckiego magazynu kulturalnego „Projektor”.

Tematem głównym wydania jest postać pisarza.

Czy zawód literata bywa niebezpieczny? Jak wpływa na niego polityka, obyczajowość, warunki społeczne? Walczy z ideologią, opresyjnymi dyktaturami, stereotypem. Prezentujemy pisarzy jako twórców kryminałów, fantastycznych światów i bajek. Ukazujemy nieznane oblicze Zdzisława Beksińskiego, jako autora opowiadań. Nie zabrakło na łamach dwumiesięcznika recenzji nowości poetyckich – twórców anglosaskich i liryków z regionu świętokrzyskiego oraz odpowiedzi na pytanie, gdzie w Polsce można zadebiutować jako poeta?

W części dotyczącej historii można przeczytać o „Dolinie Krzemowej” Jagiellonów i najnowszych odkryciach archeologicznych w Wiślicy, wraz z odpowiedzią, jaką rolę pełniło w średniowieczu to niewielkie miasto, które stało się ośrodkiem propagującym idee kulturalne zachodniej cywilizacji w naszym kraju, przybliżającym nawet „średniowiecznych bohaterów zbiorowej wyobraźni” polskiemu odbiorcy.

Redakcja inauguruje cykl prezentacji postaci kobiet, które zmieniły kształt sztuki współczesnej. Pierwszą z nich jest wiktoriańska artystka Julia Margaret Cameron, pionierka fotografii artystycznej, przełamująca komercyjny charakter tej dziedziny i promująca prawa autorskie.

Na łamach dwumiesięcznika nie zabrakło również recenzji płytowych (jazzu, progresywnego rocka, muzyki gotyckiej i piosenki poetyckiej). Redakcja prezentuje  subiektywny ranking 2018 filmowy, serialowy i muzyczny. W numerze czytelnicy znajdą również relacje z festiwalu NURT, premier Kieleckiego Teatru Tańca, wystaw w „Domu Praczki”, najnowszy felieton Jana Nowickiego i omówienie publikacji z dziedziny ekokrytyki i ekologii oraz antropologii (japońskie wierzenia ich odbicie w kulturze) i obyczajów (ironiczno-drapieżny obraz Polski tuż po przełomie w latach 90.). Dopełnieniem treści są nieznane rysunki i komiksy kieleckich twórców - Jerzego Ozgi i Roberta Kolasy.
 
Magazyn jest dostępny na stronie na stronie www.projektorkielce.pl

Kalendarz wydarzeń