Baza Zbożowa

Projektor 5(32)/201816.10.2018

Ukazał się nowy 5(32)/2018 numer magazynu kulturalnego “Projektor” – dostępny bezpłatnie w punktach dystrybucji na terenie Kielc i całego kraju (wersja cyfrowa na www.projektorkielce.pl), którego tematem głównym są “opowieści rysunkowe”.

Zapraszamy na wędrówkę z komiksami – do recenzji nowości, na wystawę "Teraz komiks", Sabat Fiction Fest, peregrynację wśród komiksów Willa Eisnera, Marjane Satrapi, komisów historycznych, Karela Saudka, obrazkowych adaptacji klasyki. Dużą część  nowości autorstwa „komiksiarzy” kieleckich: Jerzego Ozgi, Sylwii Resteckiej, Michała Osiesy, Huberta Czajkowskiego i innych, rysunkowych żartów Roberta Kolasy. 

Ciekawostką numeru jest omówienie największego wydawnictwa komiksowego tego roku „100 na 100. Antologii komiksów na 100 lecie odzyskania niepodległości” (Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne). To zbiór 17 historii i artykułów krytycznych traktujących o wydarzeniach związanych z losami Polski i Polaków w latach 1914-1923. W projekcie uczestniczyli najważniejsi twórcy polskiego komiksu, m.in. Papcio Chmiel, Bogusław Polch, Marek Szyszko, Zbigniew Kasprzak, Maciej Parowski, Andrzej Nowakowski, prof. Jerzy Bralczyk. Spośród kielczan, jako autor jednego ze scenariuszy zaproszony został Paweł Chmielewski („Paderewski w Białym Domu”, rys. Janusz Wyrzykowski). Kilka spośród zaprezentowanych historii związanych jest również z historią regionu. Na kartach antologii pojawia się opowieść o marszu Legionów z Krakowa do Kielc, postaci Stefana Żeromskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego.

W numerze drukujemy komiksy:

-        “Banknot z marszałkiem” – scen. Sławomir Zajączkowski, rys. Krzysztof Wyrzykowski
- "Kapitan Gżebyk na tropie. niedokończony raport" (frag. + krótka zapowiedź) - scen. Zygmunt "Zeke" Kowal, rys. Jerzy Ozga (zeszyt wydany tuż przed MFKiG w Łodzi);
- "Noc św. Bartłomieja" (frag.) - scen. Gabriel Maciejewski, rys. Hubert Czajkowski (album dostępny na rynku);
- "Tipi, tipi" - scen. i rys. Robert Kolasa (pierwodruk w "Projektorze");
- "Przygody Władka" - scen. Paweł Chmielewski, rys. Jerzy Ozga (trailer "Władek i zaginiony Antoś", pierwodruk w "Projektorze");
- "Weekend w Ustce" (frag.) - scen. i rys. Michał Ociesa (komiks w trakcie powstawania);
- "Beast" (frag.) - scen. Joanna Sanecka, rys. Sylwia Restecka (komiks w trakcie powstawania).

 

Kalendarz wydarzeń