Baza Zbożowa

BZ w Mediach
Feminizm i humor w komiksie. Wyjątkowa wystawa w Bazie Zbożowej (Gazeta Wyborcza, 20 października 2012)

To będzie pierwsza taka wystawa w Kielcach. Szesnastu związanych z Kielcami autorów komiksów skrzyknęło się, by pokazać swój dorobek. Będą ilustracje śmieszne, refleksyjne, a nawet feministyczne. Wernisaż w sobotę 20 października w Bazie Zbożowej.

Wśród tej szesnastki jest tylko jedna kobieta - Sylwia Restecka, ale to ona zdobyła najwięcej wyróżnień i nagród na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Restecka w swej twórczości mocno angażuje się społecznie. Często porusza problemy seksualnego wykorzystywania, aborcji czy osób zarażonych wirusem HIV. Sama nazywa swe dzieła komiksem feministycznym. Oprócz niej widzowie zobaczą prace 15 innych uznanych autorów. Między innymi laureata Grand Prix łódzkiego festiwalu w 2001 Jerzego Ozgę czy Janusza Ordona - członka zespołu pracującego przy animacjach do filmu na podstawie znanego komiksu "Jeż Jerzy".

- To będzie różnorodna pod względem stylów wystawa. Pokażemy i komiksy dialogowe, i bez dymków. Każdy z nas trochę inaczej tworzy, nie ma wspólnego mianownika - mówi Paweł Chmielewski, współkurator wystawy i prezes organizującego ją Stowarzyszenia Twórczego "Zenit".

Oprócz prac szesnastu autorów na wystawie zobaczyć też będzie można trzy plansze z reprodukcjami komiksów - uznawanego za pioniera tego gatunku Franciszka Kostrzewskiego, nieżyjącego już Marka Umańskiego oraz cyklu "Sierżant Cień" publikowanego w latach 60. w kieleckim "Słowie Ludu".

Wernisaż wystawy "Yes't prawie OK." rozpocznie się w sobotę o godz. 17 w Bazie Zbożowej przy ul. Zbożowej w Kielcach. Wstęp bezpłatny.
/Jakub Wątor/
Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35254,12695572,Feminizm_i_humor_w_komiksie__Wyjatkowa_wystawa_w_Bazie.html#ixzz2KaHDsB7t

Kalendarz wydarzeń