Baza Zbożowa

„Kazania Świętokrzyskie” na Małym Rynku w Chęcinach27.06.2014

TEATR GRODZKI „POD BASZTAMII” z Chęcin i TEATR ZBOŻOWY FUNDACJI STUDIO TM z Kielc zapraszają w sobotę 28 czerwca 2014r o godz. 20.00 na Mały Rynek w Chęcinach  na spektakl pt: „Kazania Świętokrzyskie” oparty na najdawniejszych zabytkach piśmiennictwa polskiego.

Kazania Świętokrzyskie to jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznego piśmiennictwa polskiego zachowane w postaci 18 pergaminowych pasków odnalezionych w oprawie łacińskiego Kodeksu odnalezionego w bibliotece klasztoru na Sw. Krzyżu - stąd dzisiejsza nazwa Kazań. Po Powstaniu Listopadowym rękopis został wywieziony do Petersburga, gdzie w 1890 roku odnalazł go Aleksander Bruckner i on właśnie odkrył cenne paski pergaminu z zapisanymi polskimi kazaniami. Bezcenny zabytek został wydobyty z oprawy Księgi i obecnie jest przechowywany w Bibliotece Narodowej w Warszawie pod numerem 8001.

Osiemnaście pasków pergaminowych zawierało sześć polskich kazań, z których tylko jedno zachowało się w całości – jest to kazanie na dzień Św. Katarzyny, które zostało wykorzystane w spektaklu.

Spektakl jest inscenizacja średniowiecznej pielgrzymki skupiającej pątników wędrujących do Krzyża Świętego.  Pątnicy wędrują do klasztoru, aby błagać Boga o przebaczenie za grzechy, za rozpustę i podłość, których się na świecie namnożyło. Zanoszą pod Krzyż swoje troski, problemy, choroby wierząc w moc Krzyża i siłę swojej modlitwy. Jedyna otucha w Bogu. W orszaku pątniczym bierze min. udział dziewczyna, która o rozpustę została posądzona. Towarzyszą jej „zawodowi pątnicy ”, którzy pełnią role przewodników duchowych i umoralniają wszystkich biorących udział w procesji pielgrzymkowej. Aktorzy występują w podwójnej roli : Aktorów i  Animatorów, na ich plecach umieszczone są mega-kukły, które symbolizują podwójną naturę człowieka. W każdym przecież tkwi zarówno Dobro jak i Zło. Tekst został napisany ponad 1000 lat temu, i co najważniejsze tekst sprzed dziesięciu wieków jest wciąż aktualny, a widowisko ma wzruszać – movere, nauczać - docere i zachwycać – delectare. Zapraszamy

Kazania Świętokrzyskie.                                                                                                                                 

Reżyseria  - Dorota Anyż

Scenografia – Mamert Tomczyk           

Teatr Grodzki „Pod Basztami”   

Obsada:

Renata Garncarska, Elżbieta Kubicka, Nina Jagusztyn, Agata Kwas, Agnieszka Ciepielewska, Aleksandra Wojcieszyńska, Jagoda Chowaniec, Nicola Ostrowska, Ewa Raszelewska, Natalia Grabalska, Jakub Grabalski, Ola Ostrowska.

Teatr Zbożowy Fundacji Studio TM

Obsada:

Marta Tyrała, Barbara Makowiecka, Ada Niźnik, Justyna Stępień,  Aleksandra Ptaszek, Michał Lajs, Patryk Frankiewicz, Jakub Maj, Bartosz Borowski, Wiktor Kotroń, Jakub Stępień, Jakub Wożniak, Justyna Lelonek, Radosław Szostek

 

Kalendarz wydarzeń