Baza Zbożowa

MIG-17PF "przyleci" do Bazy Zbożowej?14.08.2022

Fragment materiału Gazety Wyborczej:

O jego sprowadzeniu do Kielc marzy Wojciech Habdas, pasjonat lotnictwa i fotoreporter od lat współpracujący z "Wyborczą". - To chęć zadbania o zabytek techniki, żeby było coś nietypowego w naszym mieście - mówi.
Aby zrealizować ten cel, założył publiczną zbiórkę pieniędzy na portalu Zbiórka.pl (https://zrzutka.pl/fgdc98), a także stronę internetową kupujemysamolot.eu. Pisze na niej między innymi:
"Jeśli akcja przyniesie wymierne efekty, samolot będzie stacjonował na terenie Bazy Zbożowej (co ważne w zadaszonym miejscu) w Kielcach, w miejscu gdzie artyści tworzą, sportowcy trenują, a obiekt czynny jest całą dobę, i całą dobę chroniony. Takie rozwiązanie daje możliwość udostępnienia samolotu publiczności (...) Oczywiście konstrukcja zostanie poddana przeglądowi, i zabezpieczona. Będę się starał uzupełnić braki (np. trzeba będzie zdobyć brakujące podwozie, z pewnością także wyposażenie kabiny nie jest kompletne). Moim zamiarem byłoby doprowadzenie samolotu do stanu ekspozycji statycznej, której mogłoby pozazdrościć niejedno muzeum…".

Stan na koniec wrzesnia 2022. Jak informuje Radio Ostrowiec:
"Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, która wystawiła samolot na sprzedaż i w poprzedni poniedziałek otworzyła oferty zainteresowanych kupnem jednostek kultury, firm i prywatnych osób, wciąż nie zdecydowała o rozstrzygnięciu postępowania. Pomoc rozważa miasto. – W związku z tym, że radni złożyli interpelację do urzędu miasta i urząd odpowiedział, że jest otwarty na współdziałanie, to czekamy na jakąś decyzję w tej sprawie – mówi oszczędnie Marek Zaręba, prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej."

Tak więc przetarg nie został rozstrzygnięty, i jest duża szansa że samolot pozostanie w Ostrowcu.

Kalendarz wydarzeń