Baza Zbożowa

Teatr Zbożowy - II Maraton Teatralny - Teatr Kubuś21.12.2013

Teatr Zbożowy prowadzony przez Fundację Studio TM Doroty i Artura Anyżów zaprasza w sobotę 21 grudnia 2013 r. II Maraton Teatralny czyli Teatr Teatrze, który odbędzie się na gościnnej scenie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach przy ul. Dużej 9.
W okresie przedświątecznym Fundacja Studio TM tradycyjnie zaprasza mieszkańców Kielc i Gości odwiedzających nasz Region na prezentacje spektakli, które zostały zrealizowane w bieżącym roku kalendarzowym. Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny, obowiązują wejściówki do odebrania w kasie Teatru Lalki i Aktora ”Kubuś”.
Podczas II Maratonu Teatralnego zaprezentujemy trzy spektakle z repertuaru Teatru Zbożowego.

Godz.15:00 - „Skrzydełka” - M. Jokiel zaprezentuje nasz najmłodszy zespół teatralny, z którym pracujemy od września, a który tym spektaklem zadebiutuje na scenie.
„Skrzydełka”- to paszkwil na konsumpcyjny styl życia dorosłych. Jest protestem przeciwko metodom wychowywania dziecka na wzór i podobieństwo współcześnie obowiązującego modelu ludzkiego, przeciwko ogłupianiu i tresurze, przeciwko tzw. wyścigowi szczurów. Jest to protest dziecka przeciw dorośleniu i dorosłości. Wszyscy byliśmy lub jesteśmy skubani, albo sami skubiemy innych. Posługujemy się groteską, fantazją, przejaskrawieniem. Akcja spektaklu umieszczona w klasie szkolnej, porusza dodatkowo tematy akceptacji, empatii, przyzwoitości. Spektakl dla widzów od  6 lat.

Reżyseria-Dorota Anyż
Scenografia – Mamert Tomczyk
Obsada: Aleksandra M’hango, Monika Kaczmarczyk, Marysia Galińska, Marta Kaczmarczyk, Michał Lajs, Jakub Maj, Jakub Woźniak.

Godz. 16:30 - „Serenada” Sławomira Mrożka pragniemy uczcić Pamięć zmarłego w tym roku wielkiego Dramaturga i przybliżyć Widzom jego dzieło.
Reżyser biorąc na warsztat sztukę podejmuje się komentowania otaczającej rzeczywistości „Serenada” Mrożka napisana kilkadziesiąt lat temu posłużyła jako pretekst do wyśmiania, wykpienia pewnych cech charakterologicznych współczesnych ludzi. Jest to paszkwil kpiący z naiwności, głupoty, pseudonaukowców,  pseudointelektualistów i ich teorii. Krytyka miraży  za którymi gonimy  nie doceniając i niszcząc wszystko co dobre i co mamy tak blisko siebie. Chęć wybicia się i zaistnienia „w świecie” za wszelką cenę jest porażająca. Bo przecież często następuje bolesne rozczarowanie i jest jeszcze gorzej. To zarazem przestroga przed ludźmi najgorszego rodzaju. Przed cwanymi, bezwzględnymi manipulatorami, którym w swojej naiwności niektórzy oddają wszystko (cały dorobek życia), miłość najbliższych, spokój, stabilizację. Zapraszamy serdecznie na spektakl i gwarantujemy dobrą zabawę i odrobinę refleksji , bo spektakl nasz bawi, wzrusza i poucza. Spektakl dla widzów od 13 lat. http://www.youtube.com/watch?v=5jgszw-k9ak
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=439766662781330&set=a.439766642781332.1073741832.272709112820420&type=1&theater

„Serenada” S.Mrożek
Reżyseria – Dorota Anyż
Scenografia-Mamert Tomczyk
Obsada: Olga Perczak, Karolina Saługa, Marta Tyrała, Karol Biskup, Karol Czajkowski

Godz.18.00 - „Obłęd” wg. Jerzego Krzysztonia zrealizowany został na podstawie jednej z najbardziej intrygujących, tajemniczych i niesamowitych powieści „…porównywaną często do „Pięknego umysłu  Sylvii Nasar (biografii genialnego amerykańskiego matematyka Johna Nasha), czy do „Lotu nad kukułczym gniazdem” Kena Kesseya” (I.B.) 
Ukazała się po samobójczej śmierci autora, który w ostatnich latach swego życia ciężko chorował. Bohater Krzysztonia cierpi na schizofrenię, stopniowo poddaje się wyimaginowanej rzeczywistości, ale nie przegrywa walki o siebie. Świetna adaptacja, nawet na moment nie pozwala wyłączyć się widzowi z akcji, ale zapada w tzw. ”głęboką pamięć” i zmusza do refleksji, stawiania pytań i szukania odpowiedzi.

Spektakl został wyróżniony na październikowym Przeglądzie Teatralnym - Laboratorium Młodego Aktora w Wodzisławiu Śląskim.

Obłęd - to  spektakl o wrażliwości i braku odporności ludzi na zagrożenie współczesnego świata. O cienkiej niewidocznej granicy między geniuszem, a obłąkaniem. Nikt nie wie co trzeba przeżyć, aby obłęd dojrzał i ogarnął człowieka bez reszty, aby zapanował nad każdym aspektem jego osobowości. Ileż razy ludzie przeżywają koszmary, znajdują się w sytuacji bez wyjścia, że powinni natychmiast postradać zmysły. Tymczasem wcale nie wariują. A innym wystarczy zwykłe szare życie i  już krach. Już się smażą  w ogniu obłędu. Czy jest na to ratunek? Trzeba zobaczyć spektakl. Serdecznie zapraszamy. . 

„Obłęd” wg. J.Krzysztonia
Adaptacja i reżyseria Dorota Anyż
Scenografia Mamert Tomczyk
Choreografia Antoni Anyż
Obsada: Karolina Saługa, Marta Tyrała, Patrycja Piwko, Olga Perczak, Katarzyna Adamska, Karol Biskup, Jakub Maj, Paweł Kosowski, Patryk Morawik, Karol Czajkowski
Premiera spektaklu – 06.07.2013 r.
http://www.youtube.com/watch?v=4J0Un-r4oyc 

Kalendarz wydarzeń