Baza Zbożowa

„Sex, aliens & alcohol” wystawa rysunków satyrycznych i komiksowych Roberta Kolasy09.11.2013

Zapraszamy 9 listopada (sobota), g. 17.30 do Bazy Zbożowej w Kielcach na wystawę rysunków satyrycznych i komiksowych Roberta Kolasy „Sex, aliens & alcohol”.

Zapraszamy 9 listopada (sobota), g. 17.30 do Bazy Zbożowej w Kielcach na wystawę rysunków satyrycznych i komiksowych Roberta Kolasy „Sex, aliens & alcohol”.

Wernisaż odbywa się w ramach XIII Przeglądu Teatrów Alternatywnych organizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo

Przygotowanie wystawy: Stowarzyszenie Twórcze „Zenit”

Patronat: „Projektor” – kielecki magazyn kulturalny

Cykl rysunków i plansz komiksowych Roberta Kolasy – jednego z najzdolniejszych, a z pewnością najbardziej rozpoznawalnych kieleckich rysowników to ironiczne nawiązanie do najpopularniejszego sloganu lat 60. i 70 („Sex, drugs & rock’a’roll”). Robert bawi się kalkami, sloganami, mitami kultury popularnej i masowej – transponuje, interpretuje, kontaminuje – uprawia coś, co swobodnie można nazwać satyrycznym recyclingiem.
Jednym z ulubionych bohaterów artysty jest obcy (alien) – pocieszny, tromboidalny stworek, który odwiedzając Ziemię wikła się w ciąg zabawnych sytuacji i odwiedza m.in. miejsca typowe dla sielsko postpegeerowskiej prowincji – przydrożne bary, sklepy GS, pola obsiane żytem i kartoflami, ale również stacje kosmiczne i ośrodki badania nad cywilizacją pozaziemską. Mieszkańcy, pogrążeni w pogodnej nudzie, zdają się nie dostrzegać jego „zielonej” odmienności, a przybysz, przejawiając bardzo ludzkie słabości stawia przed nimi (nami) lustro, w którym możemy się swobodnie przeglądać.
W tym fantastyczno-codziennym świecie napotykamy egzotyczne zwierzęta (najczęściej zafrasowanego lub skonfundowanego słonia), które jak w rokokowych bajkach, usiłują – z bardzo różnym skutkiem – odnaleźć się w otaczającym świecie.
Żywiołem rysunków Roberta Kolasy jest również język. Ilustrując wytarte slogany filmowe, przysłowia, frazeologizmy nadaje im niecodzienną, zaskakującą wymowę. Pokazuje, że absurd kryje się w naszej codzienności, języku, naturalnych instynktach i kulturze.
(Paweł Chmielewski, fragment książki o kieleckim komiksie)Robert Kolasa – ur. w 1968 r. Rysownik i rzeźbiarz. Absolwent Liceum Plastycznego w Kielcach. Autor rysunków publikowanych m.in. na łamach „AQQ”, „Talizmanu”, „Komiks Forum”, „Krakersa”, „Teraz” oraz dwutomowej antologii „Klatka”, „Klatka&Lekarstwo”.

Kalendarz wydarzeń