Baza Zbożowa

BZ w Mediach
Zagłada oczyma nastolatki. Niezwykła wystawa w Bazie Zbożowej (Gazeta Wyborcza, 26 stycznia 2013)

Tylko przez niespełna tydzień będzie można poznać niezwykłą historię 16-letniej Żydówki Anny Frank, która zginęła w obozie koncentracyjnym. Z fragmentami jej pamiętników i historycznymi zdjęciami zapoznawać będą przeszkoleni do tego przewodnicy. Wystawa "Anne Frank - historia na dzień dzisiejszy" od niedzieli do piątku w kieleckiej Bazie Zbożowej.
Frank wraz z rodziną mieszkała najpierw w Niemczech, a potem - gdy do władzy doszedł Hitler - ukrywała się w Holandii. W 1944 roku jej rodzina została jednak zadenuncjowana i wszyscy trafili do obozu koncentracyjnego. W nim dziewczyna przebywała przez rok, aż w wieku 16 lat zmarła na tyfus. Przez ten okres pisała pamiętnik.

Tę historię będzie można poznać dzięki fragmentom wspomnień i zdjęciom. Ale mają one szerszy wymiar. - Opowieść o Annie Frank zbudowana jest na tle historii Żydów, prześladowań faszystowskich i II wojny światowej. Pokazujemy jedną osobę, ale tak naprawdę cały naród - tłumaczy Anna Siemieniec z wrocławskiej fundacji Dom Pokoju, która odpowiada za organizację wystawy w Polsce. Całość jest bowiem wypożyczona z amsterdamskiego Domu Anny Frank.

Wernisaż wystawy w Bazie Zbożowej w niedzielę o godz. 16, od poniedziałku do piątku zaś będzie ją można oglądać w godz. 9-13. Zwiedzających oprowadzać będą przeszkoleni przez wrocławską fundację przewodnicy.

Cały tekst: http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35254,13291525,Zaglada_oczyma_nastolatki__Niezwykla_wystawa_w_Bazie.html#ixzz2KaGeuJ00

 

Kalendarz wydarzeń