Baza Zbożowa

O nas
Marek Cecuła

Marek Cecuła

Marek Cecuła , jest jednym z najciekawszych polskich ceramików pracujących za granicą. Po studiach i pracy w Izraelu i Brazylii przenosi się w roku 1976 do USA, gdzie najpierw w Waszyngtonie , a potem w Nowym Jorku zakłada pracownie ceramiki artystycznej. W roku 1983 organizuje w nowojorskiej Parsons School of Design wydział ceramiki, który prowadzi do dzisiaj.
Marek Cecuła należy do twórców związanych z nurtem Odrodzenia Rzemiosła (Craft Revival), który w USA w ostatnich latach przeciwstawił się skomercjalizowanej produkcji masowej. Twórczości Cecuły towarzyszą różne stylistyki – od fascynacji tradycyjną porcelaną japońską, przez inspirację Bauhausem i radziecką awangardą do dekonstrukcji. W najważniejszej dla Cecuły do niedawna porcelanie stołowej istotna była też atmosfera rytuału, jakim może być spożywanie posiłku czy picie herbaty. W ostatnich latach artysta odchodzi jednak od „architektury stołu” w stronę prac o bardziej konceptualnym charakterze, mającym zarazem związek z ludzką egzystencją. Są to prace z serii Higiena i Skatologia. W ostatnich latach artysta nawiązał współpracę z polskim przemysłem ceramicznym (zakłady w Wałbrzychu i Ćmielowie).
W 2005r. założył w rodzinnych Kielcach pracownię ceramiczną.
To jest świetne miejsce do pracy, tu można zrobić coś fajnego, a czas płynie wolniej niż w Nowym Jorku – mówi o rodzinnych Kielcach Marek Cecuła, światowej sławy artysta ceramik, który otworzył przy ulicy Leśnej swoją pracownię designerską. Niepowtarzalna ceramika z Kielc wkrótce zostanie pokazana w Londynie i Tokio.

- Chcemy pokazać światu, że polskie wzornictwo nadąża za światowymi trendami – mówi Cecuła. Niedawno, razem z grupą przyjaciół artystów, zdecydował się wrócić ze Stanów Zjednoczonych do rodzinnych Kielc, aby tu tworzyć i pracować. Dzięki nowoczesnej technice jesteśmy w stałym kontakcie ze światem i możemy być na bieżąco – podkreśla artysta.

Polska ceramika użytkowa szykuje się do zdobycia światowych rynków, a ponieważ wiadomo, że lepiej działać w grupie, Cecuła zaprosił do współpracy katowickich projektantów lamp oraz warszawską firmę produkującą dywany. Za dwa tygodnie wspólnie zaprezentują się w Londynie na prestiżowych targach „100% Design”.

http://www.marekcecula.pl

Kalendarz wydarzeń