Baza Zbożowa

Kielecki magazyn kulturalny „Projektor” – nr 2/2015 (marzec/ kwiecień)15.04.2015

Tematem głównym najnowszego wydania jest architektura. Zaczynamy od zadania „nie tylko dla orłów” – jak odczytać i opowiadać o dziełach architektury nie będąc historykiem sztuki. Na przykładzie Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach pokazujemy, że przypomina to obieranie cebuli, krok po kroku czytelnik może poznać otoczenie, kontekst, bryłę, fasadę, wnętrze każdego budynku.

Najlepsze i najgorsze, nagrodzone i pokraczne – to subiektywny przegląd realizacji architektonicznych w Kielcach i regionie – od Nagrody Roku do Makabryły. Zaś zaraz potem futurystyczne projekty studentów Politechniki Świętokrzyskiej czyli jak będzie wyglądać nasze miasto w przyszłości.

Czy potrzebne są nam parki? Pytanie przewrotne, lecz dotyczy całej Polski. Artykuł pokazuje cały zestaw uwarunkowań – od historycznych, przez socjologiczne, do ekonomicznych, które powodują, że tak, a nie inaczej kształtuje się architektura krajobrazu w większości polskich miast. Dwa inne dziwaczne z pozoru pytania, postawione w numerze to: czy można stworzyć w Kielcach muzeum komiksu? Dlaczego – wbrew powszechnej opinii różnorodność lamp oświetleniowych na naszych ulicach nie jest świadectwem chaosu, a stanowi atrakcję, której nie powinno się zmieniać.

Ponadto – jak w każdym numerze – szereg recenzji teatralnych (premiery w „Kubusiu” i tryptyk Mateusza Pakuły w Teatrze im. S. Żeromskiego), przewrotnie potraktowany dział historii czyli jak pisać o PRL-u, żeby się nie ośmieszyć i o polskiej popkulturze epoki realnego socjalizmu. Prezentacja nowych płyt z kręgu awangardy (Zun Zun Egoi, Laibach i Lily of the Valley), wydarzeń plastycznych – m.in. pejzaży miejskich w „Domu Praczki”, Grand Press Photo w Galerii Echo i przedmiotów pękniętych w Instytucie Designu oraz książek (kielczan i nie tylko o Sławomirze Mrożku, almanachu lokalnej grupy poetyckiej, nieznanej powieści Charlotte Brontë i rozbudowana recenzja najnowszego dzieła Olgi Tokarczuk „Ksiąg Jakubowych”).

„Projektor” – w wersji drukowanej – jest dostępny nieodpłatnie w kieleckich instytucjach kultury, nauki oraz bibliotekach. W wersji elektronicznej na stronie www.projektorkielce.pl

Kalendarz wydarzeń