Baza Zbożowa

Dzień z twórczością Papcia Chmiela28.05.2022

Nie ma polskiego komiksu bez Tytusa, nie ma Tytusa bez Romka i A'Tomka, nie ma A'Tomka, Romka i Tytusa bez Papcia Chmiela. 28 maja (sobota) o godz. 14.00 do Klubu "Kotłownia" w "Bazie Zbożowej" (ul. Zbożowa 4, Kielce) - - na spotkanie z twórczością Henryka Jerzego Chmielewskiego zapraszają: magazyn kulturalny "Projektor" i Stowarzyszenie Twórcze "Zenit".

PROGRAM:
Godz. 14.00 – „Tytus w Lapucie i Balnibarii – o fantastyce, literackości i filmowatości cyklu komiksów Papcia Chmiela” (wykład: Paweł Chmielewski)
Godz. 15.00 – „O kulturowych gadżetach, zbiorach tytusowych i spotkaniach z Papciem Chmielem” (wykład: Wojciech Jama)
Godz. 16.00 – „Tuzin twarzy szympansa – Tytus w innych mediach (adaptacje, ekranizacje, pastisze)” (wykład: Rafał Kołsut)
Godz. 17.00 – Wernisaż wystawy – prace artystów związanych z Krakowskim Stowarzyszeniem Komiksowym, inspirowane twórczością Papcia Chmiela oraz komiks Grzegorza Wawrzyńczaka

W trakcie „Soboty z Papciem Chmielem” zorganizowany zostanie kiermasz wydawnictw i otrzymać będzie można (bezpłatnie) m.in. komiks Janusza Christy „Wielki turniej” w języku ukraińskim.
Wydarzenie jest częścią projektu „Świętokrzyski komiks. Komiks w świętokrzyskim” współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Noty biograficzne:
PAWEŁ CHMIELEWSKI, redaktor naczelny magazynu kulturalnego "Projektor", autor m.in. trylogii "Nie tylko Yorgi. Historia świętokrzyskiego komiksu" i cyklu książek o polskich formach komiksowych w Europie od późnego średniowiecza do początków wieku XX („Rozmaite gatunki szarańczy...” – komiks prasowy, „Na dworze Goździkowego Króla...” – europejskie konteksty polskiego komiksu), scenarzysta, publikuje artykuły dla Instytutu Literatury. Dwukrotny stypendysta MKiDN, należy do Rady Programowej Muzeum Komiksu.
WOJCIECH JAMA, kolekcjoner, założyciel Muzeum Dobranocek w Rzeszowie (skupiającego m.in. obiekty związane z polską animacją), jeden z fundatorów Muzeum Komiksu w Krakowie. Jego zbiory prezentowano na wystawach monograficznych w Muzeum Komiksu w Krakowie i Instytucie Polskim w Paryżu.
RAFAŁ KOŁSUT, doktor nauk humanistycznych, historyk komiksu i filmu animowanego, nauczyciel akademicki. Specjalizuje się w historii komiksu i filmu animowanego oraz przemianach narracji obrazkowej w XX wieku. Autor artykułów z zakresu literaturoznawstwa i cartoon studies. Członek Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego i Rady Programowej Fundacji Muzeum Komiksu. Organizator Krakowskiego Festiwalu Komiksu.

Na wystawie znajdą się prace następujących artystów: Łukasz Godlewski, Tomasz Grządziela, Aleksandra Herzyk, Joanna Karpowicz, Karolina Plewińska, Łukasz Ryłko, Szymon Szelc, Rafał Szłapa, Tomasz Trzaskalik, Ewa Zaremba oraz Grzegorz Wawrzyńczak

Kalendarz wydarzeń