Fundacja Kultury Wici zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Marzeny Słowik – 19 grudnia 2008 o godzinie 18 w Galerii Lakiernia w Kielcach.
Marzena Słowik jest studentką V roku filologii polskiej na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Kielcach i laureatką wielu konkursów fotograficznych. Z ostatnich warto wspomnieć: Zanurzeni w przyrodzie 2008 (I miejsce), Superlato z Superfoto 2008 (I miejsce), Polskie Ogrody 2008 (wyróżnienie), czy Ziemia Chęcińska w obiektywie 2008 (III miejsce).
Pasjonuje się fotografią przyrodniczą, jednak nie zawęża swojej twórczości jedynie do tego gatunku. Jej prace można było oglądać m.in. na wystawie fotografii przyrodniczej FOTO-ECO 2008, czy na autorskiej wystawie Moje inspiracje (2008).
Wystawie towarzyszyć będzie katalog wydany w formie kalendarza na rok 2009 – każdy miesiąc ilustruje niezwykła fotografia Marzeny Słowik. – Kilka miesięcy temu wpadliśmy na pomysł wydania kalendarza, który poprzez zdjęcia artystów tworzących w naszym regionie promowałby województwo świętokrzyskie – mówi Rafał Nowak z Fundacji Kultury Wici buy stromectol online , która dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Inicjatyw Lokalnych jest wydawcą kalendarza. – Zdjęcia Marzeny spodobały nam się na tyle, że zdecydowaliśmy się w całości zilustrować nimi kalendarz.
Wystawa fotografii „Bliżej natury” Marzeny Słowik, piątek (19 grudnia), godz. 18, Galeria Lakiernia w Bazie Zbożowej przy ul. Zbożowej 4 w Kielcach. Wstęp bezpłatny.
11 grudnia
2008
Festiwal Firmament
Fundacja Kultury Wici
Warsztaty na Firmamencie
Fundacja Kultury Wici już po raz siódmy zaprasza na Festiwal Firmament. Przez trzy grudniowe wieczory na kameralnej scenie KCK oraz w kilku kieleckich klubach królować będzie nowa muzyka i nowe media. W ramach Festiwalu Firmament – Nowa Muzyka Nowe Media zapraszamy na bezpłatne zajęcia warsztatowe pod hasłem Otwarty Warsztat.
PERKUSJA
Tajniki gry na instrumentach perkusyjnych zdradzać będzie Andrzej Rajski – muzyk perkusista (Andrzej Piaseczny, YeShe, Automatik, Futro, VooVoo, Fiolka), nauczyciel muzyki i producent muzyczny (WYP3, The Car Is On Fire, Robert Gawliński).
Termin warsztatów – 10 i 12 grudnia 2008. Miejsce – Baza Zbożowa, ul. Zbożowa 4, 25-416 Kielce.
VJ-ing
Swoje doświadczenia związane ze sztuką produkcji wizualizacji przedstawi Piotr Domagała – JNAtheAnimal. Piotr na swoim koncie ma współpracę z wieloma DJami sceny polskiej i europejskiej, jego największym sukcesem jest zajęcie II miejsca na Live Performance Meeting w 2008 roku w Rzymie.
Termin warsztatów – 12 grudnia 2008. Miejsce – Kieleckie Centrum Kultury, Plac Moniuszki 2b, 25-334 Kielce
Zajęcia odbywają się dzięki finansowemu wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia prosimy nadsyłać pocztą elektroniczną na adres: warsztaty@wici.info do dnia 7 grudnia, podając dane osobowe i kontaktowe (telefon, email), oraz opis swoich doświadczeń i oczekiwań odnośnie warsztatów. Ilość miejsc ograniczona.
wielkie dzięki za festiwal Flapart – to był naprawdę dobry pomysł, żeby zrobić coś takiego tutaj i akurat teraz : mówiłem to wtedy, i powtarzam teraz, nie ma co przepraszać za śnieg i zimno [śnieg jest spoko, mróz zresztą też, oczywiście o ile nie piżdzi jak na Syberii...], „Łąki Łan” to był na taką właśnie pogodę strzał w dziesiątkę! W ogóle nie czułem zimna [które trochę na początku rzeczywiście dawało się we znaki], i bynajmniej nie była to zasługa alkoholu… – goście samą muzyką [i wyglądem!] rozgrzali mnie, i ludzi wokół, pozytywną energią, luzem grania [jedyne czego mi troszkę brakowało, to tego, że jak widziałem ich ze dwa lata temu w Pałacyku grali trochę ostrzej, teraz poszli raczej w kierunku "funky" - być może to "wina" tych dwóch gości ze "sistars" [?!], którzy z nimi grali, ale nic to, i tak byli świetni]. To samo oczywiście jeśli c hodzi o występ Szanownego Pana z panią „Augustą” i „wschodzącą gwiadą polskiej muz. elektron.” czyli Makarukiem – szczerze mówiąc do Grażyny Auguscik podszedłem trochę sceptycznie, obawiałem się, że będzie trochę pretensjonalnie, „dżezawo” ale nie, pięknie zaśpiewała umiejętnie balansując między melodyjnością a „rozszerzonymi technikami wokalnymi”, czyli tymi wszystkimi dziwnymi dżwiękami i imitacjami różnorakich odgłosów, jakie tylko człowiek może z siebie wydać [nie będę ukrywał, że to mój "konik", bo mam słabość do takich artystek jak Diamanda Galas, Meredith Monk czy Iva Bittowa, które je stosują], w ogóle babka, jeśli mogę sobie pozwolić na takie określenie, ma nieprawdopodobną skalę głosu, iście operową, i dzięki efektom wykreowaliście wspólnie zajebistą przestrzeń [jeszcze lepiej byłoby, gdyby umieścić głośniki wokół sali, ale rozumiem, że to wymagałoby dodatkowych nakładów, nic to, i tak było dobrze].
Reasumując, mówię to bez włazidupstwa, naprawdę cieszę się, że tacy ludzie jak Ty czy Makaruk tutaj działają i dzięki nim coś ciekawego tutaj się dzieje i przełamuje tym samym to głupie „fatum” zadupia, które wciąż jest zmorą wielu mieszkających tu ludzi. Tak jak doszliśmy w rozmowie ze znajomymi, fajnie że znasz tylu ciekawych ludzi, masz z nimi kontakty, w przeciwnym razie czy chciałoby się np. takiej Grażynie Auguścik przyjeżdżać tutaj z Nowego Jorku? A, byłbym zapomniał o kapitalnej „pomarańczowej” oprawie plastycznej, no i o performansie „klauna” – powiedziałem do gościa, i jeszcze raz powtórzę : „życie mi uratowałeś, człowieku!” – naprawdę, jak ktoś nie wie, co oznacza w zimnie panującym w hali dostać miskę dobrej, ciepłej zupy, jakie to pozytywne i energetyzujące nie tylko przez „zawartość kaloryczną”, ale też jako gest , nie zrozumie o co chodzi… Przepraszam, że piszę o tym wszystkim dopiero teraz, ale musiałem to sobie jakoś „przetrawić”. Na koniec mam pytanie – czy to wszystko zostało jakoś zarejestrowane? I nie chodzi mi tyle o rejestracje „wizualną” [to oczywiście też], ile „dzwiękową”, bo wszyscy żeście świetnie grali, i żal byłoby by to przepadło, chciałbym sobie to teraz wszystko „na chłodno” posłuchać-pooglądać też. Oby więcej takich imprez i właśnie teraz! [trzeba robić do kurwy nędzy jakąś konkurencję dla "Defektu Motyla", bo "istnieje jeszcze jakiś sens poza muzyką dance", no nie?!]
Najlepszego
Łukasz Kalinowski Kielcowo
29 listopada
2008
Dzień z Herbertem
29 listopada’08, start godzina 11
Program:
- Rozstrzygnięcie konkursu „Pudełko zwane wyobraźnią”, wręczenie nagród, otwarcie wystawy pokonkursowej;
- Prezentacja twórczości Zbigniewa Herberta;
- Spektakl „Padamme, Padamme” Teatr Ecce Homo (ok. godziny 12)
- Warsztaty plastyczne;
Start: 29 listopada’08, start godzina 11, oczywiście Baza Zbożowa:)
22 listopada
2008
Wystawa studentów ISP w Galerii „Myjnia”
Fundacja „Regionalis”
W sobotę 22.11.2008 o godz. 18.00 w Galerii „Myjnia” prowadzonej przez Fundację „Regionalis” w Bazie Zbożowej w Kielcach, odbył się wernisaż wystawy prac studentów malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach. Swoje prace zaprezentowała Paulina Weber – grafika komputerowa „arche” oraz Paweł Stankowski – malarstwo „moimi oczami”. Mimo mroźnej pogody na wernisaż przybyło wielu miłośników młodej sztuki. Atmosfera z każdą minutą stawała się coraz cieplejsza. Gospodarzem spotkania wraz z autorami był Przemysław Suliga – społeczny kierownik Galerii „Myjnia”. Wystawa potrwa do 19 grudnia 2008.
Galeria Lakiernia zaprasza na wystawę poświęconą portretom i fotografii mody. Otwarcie wystawy w najbliższą sobotę (22 listopada).
- Bardziej niż portretami społecznymi interesuję się zdjęciami typu „beauty” – mówi Artur Świerczyński, jeden z sześciu fotografów, których prace pokazane zostaną podczas wystawy. Oprócz niego swoje fotografie zaprezentują: Marcin Boruń, Wiktor Franko, Tomasz Siudak, Leszek Kowalski i Wiktor Taszłow.
Opowiadając o swojej fascynacji zdjęciami mody, Artur Świerczyński tłumaczy: – Klasyczne piękno znacznie łatwiej odnaleźć w modelce niż w hutniku, dlatego mam nadzieję dalej iść w takim kierunku.
Jego zdaniem najważniejsze w fotografii portretowej jest to, by nie powielać innych pomysłów, a iść własną drogą i być szczerym wobec siebie, co wymaga całych lat poszukiwań.
Jak te poszukiwania wychodzą fotografom, których prace pokazane zostaną w Galerii Lakiernia, ocenić będzie można już w najbliższą sobotę o godz. 18. Po prezentacji w Galerii Lakiernia wystawa Fason prezentowana będzie w kieleckiej klubokawiarni Mundo Cafe przy Placu Wolności.